Haber

Avustralya, Türkiye’ye Arama Kurtarma Timi Gönderecek

CANBERRA, 8 Şubat (Xinhua) — Avustralya hükümeti, yıkıcı depremlerin ardından Türkiye’ye arama kurtarma desteği sağlayacağını duyurdu.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avustralya’nın Türkiye’deki yetkililere yardımcı olmak için birkaç gün içinde 72 kişilik bir kentsel arama ve kurtarma grubu göndereceğini söyledi.

Albanese, parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine “en derin taziyelerini” sunduğunu söyledi.

Başbakan, “Kentsel arama ve kurtarma uzmanlarımız, bina enkazı altında kalan veya enkazdan etkilenen depremzedelerin yerini belirleme, onlara tıbbi yardım sağlama ve onları tahliye etme konusunda son derece eğitimli” dedi.

Başbakan Salı günü yaptığı açıklamada, gıda, barınma ve diğer depremzedeler gibi değerli malzemelerin ulaştırılmasına destek olmak için 10 milyon Avustralya doları (yaklaşık 6,9 milyon ABD doları) insani yardım sağlanacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Penny Wong Çarşamba günü Senato’da yaptığı konuşmada, bölgedeki dört Avustralyalıdan hala haber gelmediğini söyledi.

Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı, bölgedeki dört kayıp kişinin ailelerine ve diğer 40 Avustralyalıya yardım sağlıyor.

Wong, “Elbette en büyük önceliğimiz bu insanların güvenliğini sağlamak. Ankara’daki konsolosluk yetkilileri, onlara yardımcı olmak için yerel makamlar ve diğer yetkililerle birlikte çalışıyor.” dedi.

kas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu